הישגים - הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה ע"ש מרטי ג'ייקוב

הדו"ח השנתי לשנת תשפ"א

14-3-2022

גאות להציג את הדו"ח השנתי לשנת תשפ"א, המסכם שנה נוספת של עשייה אינטנסיבית בקליניקה.

הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה עורכת מחקר בנושא העסקת עובדים זרים בסיעוד מנקודת המבט של הזקנים הסיעודיים, ומחפשת מרואיינים

3-8-2021

זכויות זקנים נפגעי עבירה - סרטון

30-4-2020

אם אתם חושבים שנעברה כלפיכם או כלפי בן משפחתכם עבירה ואתם לא יודעים מה לעשות - צפו בסרטון שהוכן ע"י הסטודנטים גיא הרשקו וליאת ברקוביץ' במסגרת הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה ע"ש מרטי ג'ייקוב ז"ל בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן.

לצפייה בסרטון

עתירה כנגד איסור על אזרחים ותיקים מעל גיל 67, לחזור בפועל למקום עבודתם

30-4-2020

הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה ע"ש מרטי ג'ייקוב ז"ל, בשיתוף ארגונים נוספים, הגישה עתירה לבג"צ התוקפת את חוקיות תקנות שעת החירום שהוציאה ממשלת ישראל, ואסרה על אזרחים ותיקים מעל גיל 67, לחזור בפועל למקום עבודתם (למעט אם יכלו להמשיך לעבוד בבית). העתירה הוגשה על ידי אזרחים ותיקים שלפני משבר הקורונה עבדו במקומות עבודה שונים, וכעת נאסרה עליהם – על אף שבמגבלות מסוימות, כלל העובדים יכולים לחזור לעבודתם – הכניסה למקום עבודתם אך ורק בשל גילם.

בעתירה טוענים העותרים כי שלילת זכותם לחזור לעבודה אך ורק בשל היותם אזרחים ותיקים מהווה פגיעה בזכויות אדם בסיסיות, כגון הזכות לשוויון, הזכות לעבוד, לעבודה ולחופש עיסוק. העותרים גם מפרטים בעתירתם על שורה של חלופות אפשריות להתמודדות עם אתגר הקורונה בכל הנוגע לאזרחים ותיקים שנמצאים בשוק העבודה, בין בדרך של התייחסות לסוגי העבודה השונים, וכלה בדרך של המלצות – ולא בדרך של איסורים – ביחס לאופן התנהלותם של עובדים מבוגרים בשוק העבודה בעקבות וירוס הקורונה.

לקריאת העתירה

הבטחת הזכות לחיים ולבריאות של זקנים במסגרות חוץ ביתיות

14-4-2020

ב- 14.4 פנתה הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה, בשמם של בנים ובנות לזקנים המתגוררים במסגרות חוץ ביתיות (בתי אבות, מקבצי דיור, דיורים מוגנים, מסגרות לטיפול ממושך בזקנים עצמאיים, תשושים, תשושי נפש וסיעודיים) לשרי הבריאות והרווחה, ראש המל"ל וראש הממשלה בדרישה להבטחת צעדים להגנה על החיים והבריאות של הדיירים והצוות המטפל במסגרות הדיור החוץ ביתיות. המכתב הופנה גם ישירות לפרופסור רוני גמזו שמונה ל"פרויקטור" מטעם משרד הבריאות לצורך קביעת הנחיות לטיפול במשבר הקורונה במסגרות החוץ ביתיות.

בין היתר, דרשנו כי ההנחיות יקבעו כללים בדבר ביקורים של בני משפחה במסגרות החוץ ביתיות, ניהול מרכזי של נושא הטיפול בתי האבות וכן ביצוע בדיקות סקר שגרתיות גם ללא היארעות של תסמינים קליניים. 

בעקבות המכתב ופניות נוספות, תוכנית המדיניות של פרופסור גמזו "מגן אבות ואמהות- תוכנית לאומית למתן הגנה על דיירי מוסדות הגיל השלישי" מיום 20.4.2020 כוללת, בין היתר, המלצה בדבר גורם ניהולי אחד לכלל מוסדות הדיור החוץ ביתי לזקנים בימים אלו וכן המלצה בדבר הבטחת ביקורים של בני משפחה לדיירי המסגרות. אנו ממשיכים לעקוב אחר יישום ההמלצות.

לקריאת המכתב

 

הבטחת הזכות של זקנים לטיפול רפואי ופרה-רפואי בקהילה על-ידי קופות החולים

5-4-2020

ב-5.4.2020 פנתה הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה בשיתוף ארגונים נוספים למשרד הבריאות, במסגרת הליך של הערות הציבור ל"טיוטת מבחנים לחלוקת תמיכות של משרד הבריאות בקופות חולים לצורך הערכות למתן שירותי רפואה בשל התפרצות נגיף הקורונה". בפניה הדגשנו את חשיבות המשך מתן השירות הרפואי והפרה-רפואי לזקנים בקהילה, בדגש על הקמת מערך חלוקת תרופות לבתי המבוטחים הזקנים, קבלת שירותי בריאות מצוותים פרה-רפואיים, קבלת שירותי תמיכה נפשית ופסיכו-סוציאלית והבטחת מתן השירותים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית.

לקריאת המכתב

הזמנה לכנס לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשע"ט