הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה

הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה הוקמה בשנת 2010 ומעניקה סיוע משפטי ללא תשלום וללא קריטריונים כלכליים לזקנים ולניצולי שואה. הקליניקה מקדישה את עצמה לקידום זכויותיהם של זקנים וניצולי שואה בישראל, להפיכת החברה בכלל והמערכת המשפטית בפרט לקשובה יותר לצרכים וליכולות של אוכלוסייה זו, ולעידוד הסטודנטים – עורכי הדין בעתיד – לגלות רגישות משפטית-חברתית לאוכלוסיות הזקנים וניצולי השואה ובכך לקדם ערבות הדדית ובין דורית.

צוות הקליניקה פועל במודל ייחודי המשלב עורכות דין ועובדת סוציאלית המתמחות בתחום הזקנה, על מנת להעניק לפונים ולבני משפחותיהם מעטפת של תמיכה משפטית וסוציאלית וחיבור למקורות תמיכה נוספים בקהילה עבור הזקן ובני משפחתו.

חלקם של הזקנים באוכלוסייה בישראל הולך וגדל מעשור לעשור, וכך גם מספרם של "היותר זקנים" (בני 75 ומעלה). במקביל, מספרם של ניצולי השואה פוחת, זאת לצד הרחבת מעגל הזכאים לתמיכות מהמדינה בשל ההכרה בהם כניצולי שואה. זקנה ואריכות ימים יכולה להביא עמה המשך צמיחה וחיים בעלי משמעות, אך לעיתים גם ירידה תפקודית, פיזיולוגית ו/או קוגניטיבית הפוגעת באיכות חייו של הזקן.

השקפת העולם המנחה את הקליניקה היא כי על עולמות המשפט, הרפואה והרווחה לפעול כדי לאפשר לאדם הזקן לחיות בכבוד, לבטא ולממש את רצונותיו ולמצות את כישוריו. זאת בנוסף לסיפוק שירותי בריאות, רווחה והגנה ברמה הולמת.

הקליניקה מעניקה סיוע משפטי בעניינים משפטיים הנובעים מזקנה, בעיקר בתחומים הבאים: מיצוי זכויות או מחלוקות בין האדם לבין רשויות המדינה (משרדי ממשלה, רשות האוכלוסין וההגירה, קופות החולים, המוסד לביטוח לאומי), אפליה בעבודה על רקע גיל, עסקאות טלמרקטינג וזכויות ניצולי שואה.

כמו כן הקליניקה מרכזת פרויקט חדשני לליווי בהליך הפלילי של זקנים נפגעי עבירה, שמטרתו הנגשת ההליך המשפטי, מיצוי זכויות נפגעי עבירה במסגרת ההליך הפלילי ומתן תמיכה רגשית לאורך ההליך.

בנוסף פועלת הקליניקה להעלות מודעות של זקנים, בני משפחותיהם ואנשי מקצוע בתחום לזכויות של אנשים זקנים באמצעות מתן הרצאות דוגמת חלופות לאפוטרופסות וזכויות זקנים בתחום דיני הצרכנות.

האתגרים הרבים שמזמנת הזדקנות האוכלוסייה הם קרקע לעשייה משפטית-חברתית נרחבת. הקליניקה פועלת לקידום מציאות מכבדת לקבוצת הזקנים ורואה בכך מטרה וייעוד.

ליצירת קשר - elderly.law@biu.ac.il

טלפון להשארת הודעות קוליות: 03-5317812

מס' פקס: 077-3643659