הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה ע"ש מרטי ג'ייקוב

הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה הוקמה על ידי הפקולטה למשפטים בשנת 2010 ומעניקה סיוע משפטי  ללא תמורה כספית, לזקנים מכל המגזרים ולניצולי שואה. הקליניקה מקדישה את עצמה לקידום זכויותיהם של זקנים וניצולי שואה בישראל, להפיכת החברה בכללה והמערכת המשפטית בפרט לקשובה יותר לצרכים וליכולות של אוכלוסייה זו, ולעידוד הסטודנטים – עורכי הדין בעתיד – לגלות רגישות משפטית-חברתית לאוכלוסיות הזקנים וניצולי השואה.

חלקם של הזקנים באוכלוסייה בישראל הולך וגדל מעשור לעשור, וכך גם מספרם של "היותר זקנים" (הזקנים בני 75 ומעלה). במקביל, מספרם של ניצולי השואה פוחת, והניצולים שנותרו הולכים ומזדקנים. זקנה ואריכות ימים יכולה להביא עמה המשך צמיחה וחיים בעלי משמעות אך גם ירידה תפקודית, פיזיולוגית ו/או קוגניטיבית הפוגעת באיכות חייו של הזקן. השקפת העולם המנחה את הקליניקה היא, כי על עולם המשפט לפעול בכדי לאפשר לאדם הזקן חיים בכבוד, למצות את כישוריו ולממש את רצונותיו, וכן לספק לו בעת הצורך שירותי בריאות, רווחה והגנה.

האתגרים הרבים שמזמנת הזדקנות האוכלוסייה הם קרקע לעשייה משפטית-חברתית נרחבת. ניתן לפעול לקידום מציאות מכבדת לקבוצת הזקנים, והקליניקה רואה בכך מטרה וייעוד.

ליצירת קשר - elderly.law@biu.ac.il