הישגים ופרסומים

 • תמונת הפתיחה של המדריך - ארובות עם עשן על רקע שקיעה
  29/06/2023

  במהלך השנים 2018-2021 ליוותה הקליניקה קבוצות של פעילים בהליכי הגשת הערות על טיוטות של היתרי פליטה בהתאם לחוק אוויר נקי.

  בעקבות הניסיון שצברנו בליווי המקרים הפרטניים ומחקר שנערך בפקולטה למשפטים, גובשו המלצות והנחיות להגשת הערות. 

  לעיון במדריך*

  אם השתמשתם במדריך, נשמח לקבל תגובות ורשמים.

  בהצלחה!

  שימו לב, כיום מתקיימים דיונים על רפורמת הרישוי הסביבתי המשולב שיכולה להשפיע על חלק מהמידע בזכותון, בדגש על בחירת הטכניקה המיטבית הזמינה שתשמש להפחתת זיהום מהמפעל.

  * האמור במדריך אינו מהווה ייעוץ משפטי או מקצועי.

 • 21/04/2021

  תוכנית תשתית לאומית 98 (תת"ל 98) היא תוכנית להקמת תחנת כוח המופעלת בגז. 

  לתוכנית יש השלכות שליליות נרחבות על סיכון מי תהום, זיהום אוויר, פליטת גזי חממה וצדק סביבתי. 

  ב-6.4.2021 הגשנו השגה על התוכנית בשם מטה המאבק בתחנה, עמותת אומ"ץ למנהל תקין וחה"כ לשעבר דב חנין.

  קישור להשגה.

  קישור לסרטון של הסטודנטים עינב יוסף ואדם בן סימון מהועידה למשפט בסביבה 2021.

 • 11/04/2019

  בשנת 2019 נעשות מגוון מהלכים להקמת נמל חדש בחיפה – נמל המפרץ. הקמת הנמל העלתה מגוון חששות ממפגעים סביבתיים באזור רווי חומרים מסוכנים. תכנון הנמל נעשה בשיטת טלאי-על-טלאי, באמצעות תוכניות נקודתיות במקום תוכנית לכלל שטח הנמל. התוכנית להקמת השטח התפעולי אושרה מבלי שיהיה בידי רשויות התכנון סקר סיכונים מצרפי שבוחן השפעה הדדית של חומרים מסוכנים ממגוון תוכניות באזור. בנוסף, התוכנית התעלמה מהנזק הרב שנגרם לחופי הקריות בעקבות הקמת הנמל. לאחר שההתנגדויות של הפורום הישראלי לשמירה על הסביבה חופית וגב' אלה נווה נדחו, הגשנו בשמן בקשת רשות ערר. הבקשה התקבלה.

  בעקבות הערר שהגשנו, ועדת הערר אומנם דחתה את הטענות בעניין התכנון הכוללני, אבל קבעה שיש להגביל את כמות החומרים המסוכנים, להגביר את דיגום זיהום האוויר ולקבוע הוראות לשיקום החופים. תיקונים אלו שיפרו את ההגנה על הביטחון ובריאות הציבור והסביבה.

  כתב הערר

  החלטת וועדת המשנה לעררים בעניין הקמת השטח התפעולי בנמל המפרץ מיום-11.4.2019

 • לוגו הקליניקה לרגולציה סביבתית
  12/08/2020

  בעקבות שינוי המדיניות בעניין חומרים מסוכנים והאסון בנמל ביירות, אנחנו קוראים לח"כ גילה גמליאל השרה להגנת הסביבה ולמר דוד יהלומי מנכ"ל המשרד החדש לפעול להגנת הציבור, בייחוד לנוכח האזהרה המאיימת שקיבלנו רק בשבוע שעבר.

  זה הזמן לצמצם סיכונים מחומרים מסוכנים, לא להגדיל אותם!

  המשרד להגנת הסביבה החליט מאי 2020 להקטין את המרחק שבין האוכלוסייה, כולל שכונות מגורים, לבין חומרים מסוכנים באופן שיגביר את הסיכון לבריאות הציבור באופן שרירותי שלא מבוסס על רמות הסיכון. שכונות חדשות יקומו באזור של סיכון מוגבר מבלי שהרוכשים ידעו שהם חשופים לסיכונים אלו.  עם היוודע התיקון שלחו הקליניקה לרגולציה סביבתית וארגונים סביבתיים פניות למשרד להגנת הסביבה, בקריאה לבטל את המדיניות החדשה לאלתר.

  למכתב הקליניקה לרגולציה סביבתית

  למכתב הארגונים

  הארגונים שחתמו על הקריאה:

  הקליניקה לרגולציה סביבתית, אוניברסיטת בר אילן

  אדם טבע ודין

  אזרחים למען הסביבה

  צלול להגנת החופים הים והנחל

  עמותת שומרי הבית

  מטה המאבק לבינוי שפוי

  הפורום הישראלי לשמירה על החופים

  הקואליציה לבריאות הציבור

  מנקים את מפרץ חיפה

   

   
 • 16/07/2020

  ביום שני, 13.7.2020, היינו בדיון בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, על תוכנית השטח הלוגיסטי בנמל חיפה. ההתנגדות עסקה בצורך לאשר את התוכנית על בסיס תשתית עובדתית מלאה, כך שתכלול את כל הפרטים. התוכנית הוגשה ללא תסקיר השפעה על הסביבה חרף העובדה שיאוחסנו במקום חומרים מסוכנים.

  בנוסף, לא הוגבלו בצורה מספקת הכמויות וסוגי החומרים המסוכנים.

  הדיון התנהל בהתאם לכללי התו הסגול - עם מסכות ובמרחק שני מטר.

  את ההתנגדות שהגשנו בשם הפורום הישראלי לשמירה על החופים.

  לקריאת ההתנגדות

 • 12/07/2020

  השבוע תעלה לדיון טיוטת התוכנית הכלכלית, או בשם היותר מוכר - חוק ההסדרים. מדובר בקובץ חקיקה מפלצתי שלרוב מאושר כמקשה אחת וללא דיון של ממש. פשוט באים ומעבירים - וההכרעות האלה יכולות להשפיע באופן הרסני על החיים שלנו.

  בחסות תיקונים תקציביים הולכים להעביר רפורמה סביבתית חריגה בהיקפה - תיקונים לחוק אויר נקי, חוק חומרים מסוכנים, חוק רישוי עסקים, חוק למניעת זיהום ים וחוק התכנון והבנייה.

  לקריאה ההערות

  תקציר הבעיות בהצעה:

  • הרפורמה מאחדת היתרים סביבתיים ביחד - תזכיר חוק מקיף ומסודר פורסמה כבר ב-2016 שיישר קו עם הרגולציה האירופאית. הממשלה החליטה לא לקדם אותו ובמקומו מעבירה עכשיו חקיקה שתאחד את ההיתרים באופן מלאכותי ועקום.

  • קביעת מסלול השגה על היתר פליטה - שעוקף את המומחים במשרד להגנת הסביבה ופוגע בהליך שיתוף הציבור.

  • הארכת היתר רעלים והיתר פליטה ל-10 שנים במקום עד 3 שנים ו7 שנים בהתאמה.

  • ניטרול הוועדה להיתרי הזרמה לים.

  • עקיפת הסמכויות של רשויות מקומיות בנוגע לרישוי עסקים של מפעלים שיוגדרו "בעלי חשיבות לאומית"

  • פגיעה בחופש הפעולה של משרדי ממשלה בקביעת תנאי ברישיון עסק. התנאי הוא כלי מרכזי להבטחת בריאות הציבור, בטיחות ושמירה על הסביבה.

  • הוספת מגורים לשטחי מסחר באופן שעוקף את רשויות התכנון.

 • 26/11/2013

  הקליניקה לפרקטיקה ומדיניות סביבתית בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן הגישה היום (12.11.2013) עתירה לפי חוק חופש המידע נגד המשרד להגנת הסביבה.

  לפני למעלה מחצי שנה נשלחה בקשה למידע בעניין הדיווחים התקופתיים של תחנות דלק, שכל תחנה מחוייבת בהם בדין וחלקם אף אמורים להתפרסם באתר האינטרנט של המשרד. עד ליום הגשת העתירה לא התקבל המידע המבוקש.

  העתירה הוגשה ע"י עוה"ד גלית עופר ועו"ד יותם שלמה מטעם הקליניקה ונכתבה בסיוע הסטודנטים איל זוקובסקי והדס אושר-להב.

 • 10/09/2013

  בפרוייקט משותף לקליקנה לפרקטיקה ומדיניות סביבתית והקואליציה לבריאות הציבור שהתפרס על פני שנתיים, גובש נייר עמדה פרי  עבודתם של הסטודנטים הגר מזרחי ורועי לאור, הבוחן את קו התפר שבין סביבה, תעסוקה ובריאות, ובין היתר השלכות של מגדר ושל אופן העסקה על בריאות העובדים. הפרוייקט נהגה בעקבות דוח של הקואליציה, העוסק בהבדלים מגדריים בתחלואה הנובעת מזיהום סביבתי. בהנחיית מנהלות הקליניקה והקואליציה, בדקו הסטודנטים את המצב המשפטי המצוי בישראל ובחו"ל, קיימו שני שולחנות עגולים בהשתתפות גורמים מקצועיים, דנו בבעיות ובקשיים המתעוררים והעלו המלצות לשיפור מצבם של עובדי ועובדות ניקיון.

  לקריאת נייר העמדה .

 • 20/03/2013

  שלום לכולם,

  הקליניקה לפרקטיקה ומדיניות סביבתית בפקולטה למשפטים, שמחה להשיק אתר אינטרנט חדש וייחודי.

  כתובת האתר: http://envclinic.biu.ac.il/

   

  באתר ניתן להתעדכן בסטטוס הפרויקטים שבטיפול הקליניקה בשנתיים האחרונות, לקבל מידע ולעיין במסמכים ובחומר משפטי שהקליניקה מייצרת, כולל חוות-דעת, מחקרים, ניירות עמדה, הצעות חוק וכתבי טענות.

  כמו כן מכיל האתר קישורים לאתרים סביבתיים; מאמרים משפטיים; וגלריית מדיה מפעילות ציבורית ואקדמית שעורכת הקליניקה (כנסים, ימי עיון, משפטים מבויימים, חינוך סביבתי).

   

  בחודשים הקרובים נוסיף ונעלה לאתר חומרים משנים קודמות, החל מ- 2001. בכוונתנו לבסס באתר מאגר של מאמרים אקדמיים בתחום איכות הסביבה. לבסוף, ניתן יהיה לפלח את המידע על בסיס נושאי טיפול, שנים, ואנשי קשר.

   

  מידע חופשי, שקיפות ושיתוף הם אבני יסוד בפרקטיקה הסביבתית. ללא זרימת מידע, לא ייווצר שינוי. אנו מקווים שהאתר שלנו יתרום לכך.