הקליניקה ליישוב סכסוכים שיפוטי

העומס בבתי המשפט והעלויות הגבוהות הכרוכות בניהול הליכים, הביאו לצמיחתן של דרכים אלטרנטיביות ליישוב סכסוכים, במטרה לסייע לאנשים בפתרון בעיותיהם המשפטיות מחוץ לכותלי בתי המשפט.

כלים גישוריים ניתנים ליישום בחיי היום-יום ומספקים מענה הולם גם לסכסוכים בתחום המשפחה, בקהילה ובעסקים. פעמים רבות הם מייתרים את הפניה לבתי המשפט. המציאות מלמדת כי הפתרונות שהושגו בדרכים אלטרנטיביות למשפט היו אפשריים גם במקרים בהם הסכסוך עמוק ונדמה כי אין מוצא אחר מלבד הפניה לבתי המשפט.

הקליניקה לגישור בקהילה נוסדה בשנת 2002 במטרה להגביר את המודעות לקיומם של כלים גישוריים ודרכים אלטרנטיביות אחרות ליישוב סכסוכים ואת השימוש בכלים אלו כדרך חיים במטרה להגיע להסכמות בסכסוכים שונים.

הקליניקה מנחילה לסטודנטים המשתתפים בה את הידע והכלים לפתרון סכסוכים בדרך אלטרנטיבית, ואת ההבנה לפיה ניתן לפתור בעיות רבות בדרכי שלום, ללא היזקקות לערכאות ולשביעות רצונם ורווחתם של כל הצדדים לסכסוך. היא מציעה לסטודנטים כלים כדי שיוכלו לשפר את מיומנויות התקשורת שלהם ולבחון את תפיסת עולמם ביחס לתפקידם כעורכי-דין ולפרשנותם את "טובת הלקוח", וכל זאת תוך העצמתם ועידודם ליוזמה וליצירתיות.  כך, במסגרת הקליניקה משתתפים הסטודנטים בהכשרה עיונית ומעשית, צופים ומשתלמים בהליכי גישור, מתאמים אותם וחלקם אף מגשרים בפועל.

הקליניקה מעניקה שירותי גישור פרו בונו לקהילות שונות, ליחידים ולארגונים ללא מטרת רווח, בסכסוכים מסוגים שונים, לרבות סכסוכי עבודה, סכסוכי שכנים, סכסוכים צרכניים וכן בסכסוכים בבתי ספר ובקמפוס.

כמו כן עוסקת הקליניקה בפעילויות מחקר שונות שמטרתן לבחון את התנאים הדרושים לפתרון סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות ואת יישומם במסגרות שונות.