הישגים ופרסומים

 • 30/05/2023

  ביום שני ט' בסיוון תשפ"ג, 29.5.2013 קיימה הקליניקה, בשיתוף עם מרכז מנומדין למשפט יהודי ודמוקרטי, הרצאת אורח מרתקת עם פרופ' אבישלום וסטרייך על 'היבטים משפטיים והלכתיים של החלפת עוברים', בעקבות המחדל בבית החולים אסותא. 

  לתמונות מהכנס: 

  תמונה 1

  תמונה 2

  תמונה 3

  תמונה 4

  תמונה 5

  לצפייה בהרצאה באתר חוק ומשפט:

  https://www.youtube.com/watch?v=b80QmyFQsEI

   

   

 • 22/05/2023

  במהלך השנה האחרונה טפלו סטודנטים בקליניקה במספר תיקי עבודה מורכבים, והגיעו לתוצאות עבור הפונים. 

  בחלק מהתיקים נשלחו מכתבי התראה ובעקבותיהם שולמו סכומים ניכרים לכיסוי חובם של מהעסיקים כלפי העובדים, ובחלקם עדיין מתנהל מו"מ לקראת הסכם, או לקראת הגשת תביעות בבתי הדין לממונות ובבתי הדין לעבודה. 

 • 09/01/2020

  הקליניקה טפלה בעניינו של נהג הסעות שפוטר בראשית התפרצות הקורונה על רקע מיעוט צורך בהסעות תלמידים בתקופה זו לטיולים וכו'. מהנהג נשללו זכויותו ומשכורתו וכן קוזזה משכורת בגין נזקים שנטען שגרם למעסיק. בעקבות התערבות הקליניקה שולם לו כל המגיע לו. לקריאת תקציר התיק לחץ כאן.

 • 05/01/2021

  הקליניקה ייצגה תובע אשר אושפז כחלופת מעצר במוסד לתחלואה כפולה, אך התברר כי המוסד אינו מותאם לטפל במקרים כאלה. המוסד סרב להחזיר את דמי האשפוז, למרות הימים הבודדים בהם שהה התובע במוסד. בהתערבות הקליניקה בדיון שהתנהל בתביעה בפני בית הדין, הושבו לתובע הכספים המגיעים לו. לקריאת תקציר פסק הדין לחץ כאן

 • 10/03/2021

  הקליניקה למשפט עברי סייעה לגננת שפוטרה במהלך הריון לשוב לעבודה ולקבל את כלל התנאים שהגיעו לה, עד ליציאתה לחופשת לידה. לקריאת תקציר התיק לחצו כאן.

 • 07/06/2021

  ביום שני י"ג בסיון תשפ"א, 24.5.21 קיימה הקליניקה למשפט עברי כנס בנושא 'צדק חלוקתי בין מדינתי במתן חיסונים – אתיקה והלכה'. בכנס השתתפו הרב יובל שרלו, פרופ' יצחק ברנד, פרופ' מרים מרקוביץ-ביטון, פרופ' אורית פישמן-אפורי ועוד.

  לקריאת כתבה על הכנס.

  לצפיה בהרצאות הכנס בערוץ חוק ומשפט.

   

 • 03/05/2021

  מנהלת הקליניקה למשפט עברי, ד"ר שפרה מישלוב, ערכה מדריך לפונים לבתי דין לממונות הפוסקים על פי ההלכה. 

  המדריך מפורסם באתר מכון המחקר התורני 'משפטי ארץ'. 

  לקריאת המדריך.

 • 15/12/2020

  הקליניקה למשפט עברי טפלה בעניינו של פונה אשר הוחתם על חוזה  מול חברה שהציגה עצמה כמתמחה בהשגת זכאות לקצבאות. הפונה, הסובל ממוגבלות נפשית, התחייב להפריש לחברה אחוזים גבוהים מקצבתו הדלה. בעזרת הקליניקה הושגה פשרה אשר פטרה את הפונה ממרבית התחייבויותיו.  

 • 13/07/2020

  הכנסו ועיינו בחלק מערכים הרבים שעלו עד כה במסגרת המיזם:

  פרשנות חוזה

  כבוד הבריות במשפט העברי 

  סיטומתא

  קבלת מצוות בגיור

  פשרה במשפט העברי

  תום לב במשפט העברי

  דבר שלא בא לעולם

  היזק ראייה

  לפנים משורת הדין

   

  לערכים נוספים ניתן להגיע דרך דף המיזם של הפרוייקט: כאן.

 • 13/07/2020

  המשפט במדינת ישראל אינו רק מערכת הסדרים בין בני-אדם או בין האזרח למדינה. יש בו הרבה מעבר לכך. המשפט הישראלי הוא חלון הראווה של עולם הערכים ושל התרבות היהודית-הישראלית המסורתית והמתחדשת. מבחינה זו, נודעת למשפט העברי חשיבות יתרה, בהיותו סוכן מובהק של ערכים ותרבות יהודיים במרחב המשפטי. וכאן מגיעה בעיית הסוכן. הוא עמוס וגדוש, אך גם ענֵף וסבוך. תפיסותיו ועולם המושגים שלו, שפתו וציוריו, מקורם בעולם נושן ורחוק, גם אם הוא מלא הוד והשראה.

  מיזם זה נועד להנגיש את המשפט העברי לציבור המשפטנים ולקהל הרחב באמצעות המרשתת. מקורו של המיזם בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן, ואנו שואפים לכך שברבות הימים והשנים יצטרפו אליו אנשי ונשות משפט והלכה, מן האקדמיה, מעולם המשפט ומבתי המדרש, מן הארץ ומחוצה לה.

  המיזם בנוי במתכונת המוכרת של ויקיפדיה. על במת המיזם יעלו ויבואו ערכים מכל תחומי המשפט העברי, ובהם סקירה תמציתית על נושא הערך, בליווית הפניות לספרות עיקרית, על מנת לאפשר הרחבה והעמקה של הנושא הנידון.

  בראש המיזם עומדים פרופ' יצחק ברנד (הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן), ד"ר יעקב חבה (סגן דיקן הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן) וד"ר שפרה מישלוב (מנהלת הקליניקה לסיוע אזרחי על פי המשפט העברי, הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן).

  המיזם נערך בשיתוף הקליניקה לסיוע אזרחי על פי המשפט העברי ובחסות תוכנית תייגר למשפט עברי. 

  לדף המיזם של הפרוייקט לחצו כאן