הישגים - הקליניקה לסיוע אזרחי על פי המשפט העברי

פרוייקט מעו"ף - משפט עברי בויקיפדיה

13-7-2020

המשפט במדינת ישראל אינו רק מערכת הסדרים בין בני-אדם או בין האזרח למדינה. יש בו הרבה מעבר לכך. המשפט הישראלי הוא חלון הראווה של עולם הערכים ושל התרבות היהודית-הישראלית המסורתית והמתחדשת. מבחינה זו, נודעת למשפט העברי חשיבות יתרה, בהיותו סוכן מובהק של ערכים ותרבות יהודיים במרחב המשפטי. וכאן מגיעה בעיית הסוכן. הוא עמוס וגדוש, אך גם ענֵף וסבוך. תפיסותיו ועולם המושגים שלו, שפתו וציוריו, מקורם בעולם נושן ורחוק, גם אם הוא מלא הוד והשראה.

מיזם זה נועד להנגיש את המשפט העברי לציבור המשפטנים ולקהל הרחב באמצעות המרשתת. מקורו של המיזם בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן, ואנו שואפים לכך שברבות הימים והשנים יצטרפו אליו אנשי ונשות משפט והלכה, מן האקדמיה, מעולם המשפט ומבתי המדרש, מן הארץ ומחוצה לה.

המיזם בנוי במתכונת המוכרת של ויקיפדיה. על במת המיזם יעלו ויבואו ערכים מכל תחומי המשפט העברי, ובהם סקירה תמציתית על נושא הערך, בליווית הפניות לספרות עיקרית, על מנת לאפשר הרחבה והעמקה של הנושא הנידון.

בראש המיזם עומדים פרופ' יצחק ברנד (הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן), ד"ר יעקב חבה (סגן דיקן הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן) וד"ר שפרה מישלוב (מנהלת הקליניקה לסיוע אזרחי על פי המשפט העברי, הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן).

המיזם נערך בשיתוף הקליניקה לסיוע אזרחי על פי המשפט העברי ובחסות תוכנית תייגר למשפט עברי. 

לדף המיזם של הפרוייקט לחצו כאן

 

ליקויי בניה

28-7-2019

לקליניקה למשפט עברי פנתה קבוצת רוכשי דירות שהתגלו בדירותיהם ליקויי בניה נרחבים, כולל ליקויי רטיבות. הנתבעת חברת בניה, סרבה לתקן את הליקויים בטענה שמדובר בבעיית איורור קלה שתפתר על ידי שימוש נכון בבית. הקליניקה ניהלה את התביעה עבור הרוכשים במשך תקופה ארוכה, כולל חוות דעת מומחים, עד למתן פסק דין אשר קיבל את טענות הרוכשים והעניק להם אפשרות לתקן את הליקויים בכוחות עצמם במימון הנתבעת. לקריאת סיכום פסק הדין לחץ כאן

ביטול הסכם שכירות בגין רעשי בניה

28-7-2019

הקליניקה למשפט עברי טפלה בתביעתם של שוכרים שנאלצו לפנות את הדירה בשל בנייה מסיבית בכביש הסמוך לה שהובילה לרעש ולאבק בלתי נסבלים. המשכירים סרבו לפינוי הדירה וכן לקבלת שוכרים חליפיים, ומימשו שקים של תשלום דמי השכירות שהיו בידם. בית הדין פסק בפשרה על החזר חלקי של דמי השכירות. לקריאת סיכום פסק הדין לחץ כאן.

תיקים שטופלו על ידי הקליניקה

28-7-2019

בדף זה תוכלו לקרוא להלן תקצירי תיקים שטופלו על ידי הקליניקה והטיפול בהם הסתיים:

היטל מס שלא כדין בגין מכירת דירה ביישוב

7-6-2018

אל הקליניקה למשפט עברי פנה תושב שחוייב בתשלום מס בגין נכס שקנה ביישוב. הקליניקה למשפט העברי העניקה ייצג לפונה תוך הסתמכות על חוק המדינה המגביל גביית מס על ידי אגודות שיתופיות למטרות שהוגדרו בתקנון האגודה, וכן על פי ההלכה שאינה מאפשר גביית חיוב שאינו כדין, גם אם הנתבע לא מחה מיידית כנגד חיובו. לקריאת פסק הדין לחץ כאן.

טיול לשומרי מסורת שלא לפי התנאים שהובטחו

7-3-2018

הקליניקה לסיוע אזרחי על פי המשפט העברי העניקה סיוע הלכתי ומשפטי לבני זוג אשר יצאו לטיול לשומרי מסורת בחו"ל, ולהפתעתם נתקלו בליקויים הנוגעים לכשרות האוכל, ולרמת הדרכה נמוכה מהמובטח. לקריאת פרטי התיק לחץ כאן

פינוי זוג צעיר מדירה בשכירות

26-2-2018

הקליניקה למשפט עברי סייעה לזוג צעיר שעמד בפני איום פינוי דירה בשכירות בטענות שווא של המשכירה אשר בקשה להשית עליו גם תשלומים בגין נזקים לכאורה לבית. לקריאת תקציר פסק הדין לחץ כאן

עיכוב בתשלום מכר דירה

1-2-2018

הקליניקה למשפט עברי טפלה בעניינו של מוכר, אשר מכר דירתו לדייר שגר בדירה במשך שנים בשכירות. הלה לא השלים את תשלום דמי השכירות שסוכמו, וכן לא העביר את תשלום דמי המכירה במועדם. בית הדין קיבל חלקית את טענותיו של התובע, וקבע לו החזר חלקי של דמי השכירות, וכן פיצוי מסויים בגין העיכוב בתשלום המכר.

השגת פיצויי פיטורין

16-6-2016

הקליניקה למשפט עברי סייעה לעובדת שהתפטרת לצורך טיפול בילדתה, לקבל את פיצויי הפיטורין להם הייתה זכאית. לקריאת תמצית פסק הדין לחץ כאן.