הישגים - הקליניקה לסיוע אזרחי על פי המשפט העברי

חלוקה שוויונית של חיסונים

7-6-2021

ביום שני י"ג בסיון תשפ"א, 24.5.21 קיימה הקליניקה למשפט עברי כנס בנושא 'צדק חלוקתי בין מדינתי במתן חיסונים – אתיקה והלכה'. בכנס השתתפו הרב יובל שרלו, פרופ' יצחק ברנד, פרופ' מרים מרקוביץ-ביטון, פרופ' אורית פישמן-אפורי ועוד.

לקריאת כתבה על הכנס.

לצפיה בהרצאות הכנס בערוץ חוק ומשפט.

 

מדריך לפונים לבתי דין לממונות הפוסקים על פי ההלכה

3-5-2021

מנהלת הקליניקה למשפט עברי, ד"ר שפרה מישלוב, ערכה מדריך לפונים לבתי דין לממונות הפוסקים על פי ההלכה. 

המדריך מפורסם באתר מכון המחקר התורני 'משפטי ארץ'. 

לקריאת המדריך.

תיקים שטופלו על ידי הקליניקה

15-12-2020

בדף זה תוכלו לקרוא להלן בין השאר תקצירי תיקים שטופלו על ידי הקליניקה והטיפול בהם הסתיים:

תיק מיצוי זכויות

15-12-2020

הקליניקה למשפט עברי טפלה בעניינו של פונה אשר הוחתם על חוזה  מול חברה שהציגה עצמה כמתמחה בהשגת זכאות לקצבאות. הפונה, הסובל ממוגבלות נפשית, התחייב להפריש לחברה אחוזים גבוהים מקצבתו הדלה. בעזרת הקליניקה הושגה פשרה אשר פטרה את הפונה ממרבית התחייבויותיו.  

מיזם מעו"ף הולך ומתרחב

13-7-2020

הכנסו ועיינו בחלק מערכים הרבים שעלו עד כה במסגרת המיזם:

פרשנות חוזה

כבוד הבריות במשפט העברי 

סיטומתא

קבלת מצוות בגיור

פשרה במשפט העברי

תום לב במשפט העברי

דבר שלא בא לעולם

היזק ראייה

לפנים משורת הדין

 

לערכים נוספים ניתן להגיע דרך דף המיזם של הפרוייקט: כאן.

פרוייקט מעו"ף - משפט עברי בויקיפדיה

13-7-2020

המשפט במדינת ישראל אינו רק מערכת הסדרים בין בני-אדם או בין האזרח למדינה. יש בו הרבה מעבר לכך. המשפט הישראלי הוא חלון הראווה של עולם הערכים ושל התרבות היהודית-הישראלית המסורתית והמתחדשת. מבחינה זו, נודעת למשפט העברי חשיבות יתרה, בהיותו סוכן מובהק של ערכים ותרבות יהודיים במרחב המשפטי. וכאן מגיעה בעיית הסוכן. הוא עמוס וגדוש, אך גם ענֵף וסבוך. תפיסותיו ועולם המושגים שלו, שפתו וציוריו, מקורם בעולם נושן ורחוק, גם אם הוא מלא הוד והשראה.

מיזם זה נועד להנגיש את המשפט העברי לציבור המשפטנים ולקהל הרחב באמצעות המרשתת. מקורו של המיזם בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן, ואנו שואפים לכך שברבות הימים והשנים יצטרפו אליו אנשי ונשות משפט והלכה, מן האקדמיה, מעולם המשפט ומבתי המדרש, מן הארץ ומחוצה לה.

המיזם בנוי במתכונת המוכרת של ויקיפדיה. על במת המיזם יעלו ויבואו ערכים מכל תחומי המשפט העברי, ובהם סקירה תמציתית על נושא הערך, בליווית הפניות לספרות עיקרית, על מנת לאפשר הרחבה והעמקה של הנושא הנידון.

בראש המיזם עומדים פרופ' יצחק ברנד (הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן), ד"ר יעקב חבה (סגן דיקן הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן) וד"ר שפרה מישלוב (מנהלת הקליניקה לסיוע אזרחי על פי המשפט העברי, הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן).

המיזם נערך בשיתוף הקליניקה לסיוע אזרחי על פי המשפט העברי ובחסות תוכנית תייגר למשפט עברי. 

לדף המיזם של הפרוייקט לחצו כאן

 

ליקויי בניה

28-7-2019

לקליניקה למשפט עברי פנתה קבוצת רוכשי דירות שהתגלו בדירותיהם ליקויי בניה נרחבים, כולל ליקויי רטיבות. הנתבעת חברת בניה, סרבה לתקן את הליקויים בטענה שמדובר בבעיית איורור קלה שתפתר על ידי שימוש נכון בבית. הקליניקה ניהלה את התביעה עבור הרוכשים במשך תקופה ארוכה, כולל חוות דעת מומחים, עד למתן פסק דין אשר קיבל את טענות הרוכשים והעניק להם אפשרות לתקן את הליקויים בכוחות עצמם במימון הנתבעת. לקריאת סיכום פסק הדין לחץ כאן

ביטול הסכם שכירות בגין רעשי בניה

28-7-2019

הקליניקה למשפט עברי טפלה בתביעתם של שוכרים שנאלצו לפנות את הדירה בשל בנייה מסיבית בכביש הסמוך לה שהובילה לרעש ולאבק בלתי נסבלים. המשכירים סרבו לפינוי הדירה וכן לקבלת שוכרים חליפיים, ומימשו שקים של תשלום דמי השכירות שהיו בידם. בית הדין פסק בפשרה על החזר חלקי של דמי השכירות. לקריאת סיכום פסק הדין לחץ כאן.

היטל מס שלא כדין בגין מכירת דירה ביישוב

7-6-2018

אל הקליניקה למשפט עברי פנה תושב שחוייב בתשלום מס בגין נכס שקנה ביישוב. הקליניקה למשפט העברי העניקה ייצג לפונה תוך הסתמכות על חוק המדינה המגביל גביית מס על ידי אגודות שיתופיות למטרות שהוגדרו בתקנון האגודה, וכן על פי ההלכה שאינה מאפשר גביית חיוב שאינו כדין, גם אם הנתבע לא מחה מיידית כנגד חיובו. לקריאת פסק הדין לחץ כאן.

טיול לשומרי מסורת שלא לפי התנאים שהובטחו

7-3-2018

הקליניקה לסיוע אזרחי על פי המשפט העברי העניקה סיוע הלכתי ומשפטי לבני זוג אשר יצאו לטיול לשומרי מסורת בחו"ל, ולהפתעתם נתקלו בליקויים הנוגעים לכשרות האוכל, ולרמת הדרכה נמוכה מהמובטח. לקריאת פרטי התיק לחץ כאן