הישגים - הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות לזכרו של פרופ' יעקב נאמן

Was Yosef on the Spectrum?

20-1-2020

ביום 20.1.20 אירחנו בקליניקה את פרופ' סמואל לוין ושוחחנו על ספרו "Was Yosef on the Spectrum?"

מצ"ב ההזמנה

כנס – 20 שנים להפגנות הנכים

16-12-2019

ביום 16.12.19 נערך כנס משותף של הקליניקה, פורום חיפה ללימודי מוגבלות, והמרכז ללימודי מוגבלות באוניברסיטה העברית, בנושא "עשרים שנה להפגנות הנכים: עבר, הווה ועתיד של מחאה חברתית". בשנים 1999 וב-2001/2 יצאו המוני אנשים עם מוגבלויות לרחובות בדרישה להגדיל ולשכלל את מערכת הקצבאות. ההפגנות אלו, אשר מכונות בציבוריות הישראלית "שביתות הנכים הגדולות", מהוות אבן דרך בהתפתחות המחאה החברתית של אנשים עם מוגבלויות בישראל. בארוע, בו השתתפו מנהיגי המחאה בעבר ובהווה, דנו בהפגנות אלו, בהשלכותיהן על המחאה החברתית של אנשים עם מוגבלויות, ובסוגיות שונות שמלוות מחאה זו.

הארוע הוקדש לשניים ממנהיגי המחאה - אריה צודקביץ' ז"ל ורוני שכטר ז"ל.

הזמנה לכנס

לצפייה בתמונות מתוך הכנס לחצו כאן 

 

מיפוי זכויות ושירותים לילדים ונוער עם מוגבלות

31-7-2019

במסגרת שיתוף פעולה עם אלכא, המכון למנהיגות וממשל של ארגון הג'וינט, נכתב על ידי הקליניקה דו"ח מקיף העוסק בזכויות והשירותים להם זכאים ילדים ונוער עם מוגבלויות מאת משרדי הממשלה. הדו"ח מפרט את השירותים הקיימים ומעלה סוגיות וקשיים הקשורים לעודף הבירוקרטיה, הקושי שבאיגום כלל הידע בנוגע לזכויות, והצורך בפלטפורמה נגישה עבור הילדים והוריהם בתחום זה.

לעיון בדו"ח לחצו כאן

לאחר מאבק ממושך אסף מרקר, המתמודד עם נכות נפשית הוכר כחבר קיבוץ

31-7-2017

החלטת סגנית רשם האגודות השיתופיות, עו"ד אלה אלון, מיום 6.7.17 (תיק מס' 660/671/2014 אסף מרקר נ' קיבוץ רבדים) המכירה באסף כחבר קיבוץ מכוח התנהגות.

ניתן ללמוד עוד על סיפורו של אסף ועל הקליניקות למשפטים בסרטון הקליניקות 

לצפיה בסרטון עם תרגום לאנגלית לחצו כאן           

פסק דינו של בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים, בערעור שהוגש על ידי הקיבוץ 

                                                                                          

הנגשה קוגניטיבית – משפטית

6-6-2019

הקליניקה עוסקת מזה כמה שנים בפרוייקטים של הנגשה קוגניטיבית – הנגשת תכנים ותחומי ידע – משפטיים ואחרים – לאנשים עם מוגבלויות שכליות ולאנשים עם אוטיזם.

במסגרת שיתוף הפעולה של הקליניקה עם "אלין בית נועם" בשנה שעברה נערך ביקור מונגש של אנשים עם מוגבלות שכלית בבית המשפט העליון ופגישה עם הנשיאה אסתר חיות, והשנה הוחלט לקיים ביקור נוסף, הפעם עם "אלו"ט" והחברים בפרוייקט המתקיים בקמפוס, במסגרתו אנשים עם אוטיזם לומדים ועובדים ברחבי האוניברסיטה, וגם בפקולטה למשפטים.

במהלך החודשים האחרונים התכוננו הסטודנטים בקליניקה למפגש, ביחד עם חברי הפרוייקט והמדריכים שלהם, ובכלל זה למדנו ביחד על מערכת המשפט, הצדדים, ההיררכיה בין בתי המשפט השונים, הדרך בה מתנהגים בבית משפט, ודרכים שונות לפתרון סכסוכים משפטיים.

הביקור כלל סיור מונגש קוגניטיבית בבית המשפט ובמוזיאון בית המשפט, ושיחה בת חצי שעה עם הנשיאה אסתר חיות, במהלכה ענתה הנשיאה על שאלות החברים בנוגע לחייה האישיים והמקצועיים.

לצפיה בתמונות לחצו כאן 

דוח צללים של החברה האזרחית בנושא מצב זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות בישראל (דיור, תעסוקה, כשרות משפטית ומשפחה)

13-1-2019

דוח צללים של החברה האזרחית בנושא מצב זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות בישראל (דיור, תעסוקה, כשרות משפטית ומשפחה)

בשנת 2012 אישררה מדינת ישראל את אמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות. האמנה קובעת את זכותם של אנשים עם מוגבלות להשתתף באופן שוויוני ומכובד בכל תחומי החיים, ומחייבת את המדינות שהם צדדים לה ל"מצוות עשה" המאפשרות השתתפות זו בפועל. בעקבות אישרור האמנה חברו ארגוני החברה האזרחית, והקליניקה בכללם, לפורום המרוכז על ידי ארגון בזכות ועמותת בית איזי שפירא, אשר מטרתו להטמיע את האמנה במדיניות הישראלית, כך שאזרחים ואזרחיות המתמודדים עם מוגבלות יזכו לשוויון זכויות והזדמנויות מלא. ערכיה של האמנה תואמים את ערכיה היסודיים של מדינת ישראל כמדינה יהודית המחויבת לתפיסה כי "כל אדם נברא בצלם" וכמדינה דמוקרטית המחויבת לחרויות הפרט ולזכויותיו. כך, שאמנה זו אמורה לקבל משנה תוקף במדיניות הישראלית.

 

הדו"ח היוצא בימים אלה, אשר עליו עמלו 32 ארגונים החברים בפורום, חושף את הפערים בין דרישות האמנה לבין מציאות החיים בישראל. פערים מהווים אתגר לכולנו וצריכים לעמוד לנגד עיני מקבלי החלטות בגיבוש מדיניות ובחתירה לצמצום הפערים הללו.

הדו"ח עוסק בארבעה סעיפים מסעיפי האמנה והם: כשרות משפטית ואפוטרופסות (סעיף 12), הזכות לחיים עצמאיים ולשילוב בקהילה (סעיף 19), הזכות לתעסוקה (סעיף 27), והזכות לבית ולמשפחה (סעיף 23).

הקליניקה ריכזה את כתיבת הפרק העוסק בזכות לבית ולמשפחה, בסיועם של הסטודנטים רבקה פורמן, ליאור לרנר, אורי רוס ואלישבע אמיתי.

לקריאה לחצו כאן 

הזמנה להרצאתו של מר אחיה קמארה בדבר חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות והאמנה הבינלאומית בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות: היסטוריה חקיקתית מנקודת מבט מערכתית ואישית

13-1-2019

לצפיה בהזמנה לחצו כאן 

משפט מבויים משותף לקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות ולקליניקה לסיוע לנשים בענייני משפחה של מרכז רקמן

21-6-2018

ביום 4.6.18 ערכנו משפט מבויים משותף לשתי הקליניקות, אשר עסק בזכותה של ילדה עם מוגבלות לשילוב במסגרת החינוכית, בהקשר של סכסוך גירושים של הוריה.

במשפט המבויים שיקפנו מצבים רווחים בסכסוכי גירושים של הורים לילדים עם מוגבלות, כאשר שאלות "משפחה קלאסיות" של משמורת ומזונות משתלבות עם שאלות של זכויות חינוך ושוויון זכויות לאנשים (וילדים) עם מוגבלויות. הרכב השופטים היה אף הוא מיוחד וכלל הפעם שני שופטים מבית המשפט לענייני משפחה (כב' השופט נחשון פישר וכב' השופטת איילת גולן-תבורי), אליהם חברה פרופ' נירית באומינגר-צביאלי, ראשת התוכנית ללימודים מתקדמים באוטיזם והמעבדה לחקר והתערבות באוטיזם, מבית הספר לחינוך בבר אילן. תודה לסטודנטים שלנו – יובל קוכנובסקי וגלעד אהרוני מצוות התביעה, וניצן חזן וחן גלזר מצוות ההגנה. 

לצפיה בהזמנה לכנס

לצפיה בתמונות 

לצפיה בפסק הדין 

כנס 'אנשים עם מוגבלויות ואנשים זקנים בהליך הפלילי'

23-4-2018

בתאריך 23.4.18 קיימה הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות בשיתוף עם הקליניקה לזכויות זקנים וניצולי שואה ע"ש מרטי ג'יקוב ז"ל, הקליניקה לגישור ויישוב סכסוכים, הקליניקה למדיניות התביעה, והקליניקה לזכויות נאשמים בהליך הפלילי כנס בנושא "אנשים על מוגבלויות ואנשים זקנים בהליך הפלילי". במסגרתו של הכנס שמענו הרצאות מרתקות מהאנשים העוסקים בפועל בהגנה על זכויותיהם של קורבנות, חשודים ונאשמים בהליך הפלילי, מנקודות מבט שונות – המשפטית, הטיפולית/סוציאלית, והתיאורטית. אנו מקוות כי הכנס יתרום לקידום השיח והפרקטיקה בנושא חשוב זה.

לצפיה בתמונות לחצו כאן 

לעיון בהזמנה לכנס לחצו כאן