הישגים - הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות

06/12/2023

הקליניקה פרסמה את דו"ח הפעילות שלה לשנה"ל תשפ"ג, בו מפורטת העשייה העניפה בתחומים שונים, ובין השאר - פעילות הקליניקה בזמן מלחמת חרבות ברזל, קידום זכויות משפחה, כשרות משפטית, תעסוקה, רווחה, ובריאות.

לינק לדו"ח

21/11/2023

בימים קשים אלה אנשים עם מוגבלויות עשויים למצוא את עצמם מתמודדים עם קשיים מיוחדים ועם צורך מוגבר בהנגשה ובמיצוי זכויות. בטבלה זו ריכזנו עבורכםן מידע בנוגע לגורמים המעניקים שירותים לאנשים עם מוגבלויות בזמן חירום. אתןם מוזמנות ומוזמנים לכתוב לנו על מנת להוסיף או לשנות שירותים, לדוא"ל: disability.rights@biu.ac.il

קישור לטבלת הזכויות

 

 

 

19/09/2023

הקליניקה מאמינה כי כשרותו המשפטית של אדם וזכותו לספר את סיפור חייו אמורה לחול גם על תכנון לאחר מותו. במסגרת זו עסקנו בבדיקה מעמיקה של זכותם של אנשים עם מוגבלות שכלית-התפתחותית לתכנן את חלוקת רכושם לאחר מותם, וכתבנו חוות דעת משפטית חדשנית ומקיפה בנוגע לזכות זו, ובה התוויה לקורס מונגש לכתיבת צוואות, הן מהבחינה התוכנית-משפטית והן מהבחינה הרגשית. 

לינק לחוות הדעת

 

19/09/2023

במסגרת שיתוף פעולה משפטי-טיפולי עם שירות "ציפור הנפש" (של משרד הבריאות ועמותת "שלו") המעניק תמיכה נפשית ורגשית להורים עם מוגבלויות, קיימה הקליניקה השנה הרצאה למלוות ומלווי ההורים בנוגע להיבטים משפטיים בעבודת ליווי ההורים, ובעיקר בנוגע לחובת הגילוי והיידוע החלים עליהם, על מנת לסייע להם במתן שירותי מיטבי להורים תוך שמירה על גבולות ומוגנות

לינק למצגת שליוותה את ההרצאה

 

19/09/2023

הקליניקה חברה פעילה בפורום הארגונים לקידום האמנה הבינלאומית בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות, אשר נחתמה ואושררה על ידי מדינת ישראל. במסגרת זו פעלה השנה הקליניקה ביחד עם הפורום לכתיבת דו"ח צללים משלים ועדכני, המשקף את מצבם של אנשים עם מוגבלויות בישראל בהיבטים שונים. דו"ח זה מאפשר למוסדות האו"ם לחקור לעומק את המצב בישראל ולהציב דרישות בפני המדינה לצורך וידוא עמידתה בדרישות האמנה.

לינק לדו"ח

 

 

 

26/10/2022

הקליניקה פרסמה את דו"ח הפעילות שלה לשנה"ל תשפ"ב, בו מפורטת העשייה העניפה בתחומים שונים, ובין השאר - קידום זכויות משפחה, כשרות משפטית, תעסוקה, בריאות וחינוך.

לעיון בדו"ח

25/10/2022

נושא התעסוקה הוא אחד הנושאים המרכזיים בתחום שוויון זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות, ואחד החסמים הבולטים להשתתפותם השוויונית בחברה. בדו"ח מפורט זה, אשר נערך בתמיכת קרן המחקרים של המוסד לביטוח לאומי, בוחנת הקליניקה את האמצעים הקיימים לעידוד השתתפותם של אנשים עם מוגבלויות בתעסוקה, עומדת על הבעייתיות הרבה בתקנות שכר מינימום מותאם, ומציעה את כלי המיסוי ככלי חדשני לקידום שוויון זכויות של אנשים עם מוגבלויות בתחום התעסוקה. הדו"ח נכתב על ידי פרופ' צילי דגן וד"ר מיה גפן

לעיון בדו"ח

03/07/2022

במהלך השנתיים האחרונות ערכה הקליניקה מחקר פעולה משתף עם קבוצת מנהיגות מבית איזי שפירא, העוסקת בקידום זכויותיהן של נשים עם מוגבלות. במהלך שנתיים אלה בנינו ביחד שאלון וערכנו ראיונות עומק עם 30 נשים עם כל סוגי המוגבלויות - פיזית נפשית חושית ושכלית, בנוגע לחסמים שהן נתקלות בהן כאשר הן נדרשות לשירותי בריאות. ביום 14.12.22 יתקיים בבית איזי שפירא יום עיון להצגת תוצרי המחקר ויישומו בעתיד, ובין השאר על ידי בניית מודולות הדרכה לצוותים הרפואיים.

תוצרי המחקר:

הצגה בכנס פוסטרים של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן

הרצאה בכנס משפט וחברה במרכז האקדמי פרס ב-2.6.22, והרצאה בכנס פמיניזם מגדר ובריאות במכון ון ליר בירושלים ב-6.7.22.

לכתבה שפורסמה ביום 13.12.22 ב-YNET

 

15/05/2022

ביום 15.5.22 נערך יום עיון משותף של הקליניקה, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ומשרד הרווחה, ובו הוצג דו"ח הזכות להורות של אנשים עם מוגבלות. בכנס השתתפו 160 עובדיםות סוציאליותים אשר חלקו עמנו תובנות רבות נוספות בנוגע לממשק של הורות ומוגבלות והדרכים לקדם שוויון של אנשים עם מוגבלות גם בתחום זה.

להזמנה: /files/lawclinique/shared/tvknyt_kns_hvrvt.jpg

06/02/2022

הקליניקה, בשיתוף עם נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הציגה את דו"ח הזכות להורות ביום 6.2.22 בפורום חיפה ללימודי מוגבלות באוניברסיטת חיפה, וביום 23.3.22 במרכז ללימודי מוגבלות באוניברסיטה העברית. 

הקלטת המפגש באוניברסיטת חיפה זמינה לצפייה בקישור הבא:
https://www.youtube.com/watch?list=PLtp2vzIEngTu4FgyX5JmYBQGYW9wko1Ug&v=...