הישגים - הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות

26/10/2022

הקליניקה פרסמה את דו"ח הפעילות שלה לשנה"ל תשפ"ב, בו מפורטת העשייה העניפה בתחומים שונים, ובין השאר - קידום זכויות משפחה, כשרות משפטית, תעסוקה, בריאות וחינוך.

לעיון בדו"ח

25/10/2022

נושא התעסוקה הוא אחד הנושאים המרכזיים בתחום שוויון זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות, ואחד החסמים הבולטים להשתתפותם השוויונית בחברה. בדו"ח מפורט זה, אשר נערך בתמיכת קרן המחקרים של המוסד לביטוח לאומי, בוחנת הקליניקה את האמצעים הקיימים לעידוד השתתפותם של אנשים עם מוגבלויות בתעסוקה, עומדת על הבעייתיות הרבה בתקנות שכר מינימום מותאם, ומציעה את כלי המיסוי ככלי חדשני לקידום שוויון זכויות של אנשים עם מוגבלויות בתחום התעסוקה. הדו"ח נכתב על ידי פרופ' צילי דגן וד"ר מיה גפן

לעיון בדו"ח

03/07/2022

במהלך השנתיים האחרונות ערכה הקליניקה מחקר פעולה משתף עם קבוצת מנהיגות מבית איזי שפירא, העוסקת בקידום זכויותיהן של נשים עם מוגבלות. במהלך שנתיים אלה בנינו ביחד שאלון וערכנו ראיונות עומק עם 30 נשים עם כל סוגי המוגבלויות - פיזית נפשית חושית ושכלית, בנוגע לחסמים שהן נתקלות בהן כאשר הן נדרשות לשירותי בריאות. ביום 14.12.22 יתקיים בבית איזי שפירא יום עיון להצגת תוצרי המחקר ויישומו בעתיד, ובין השאר על ידי בניית מודולות הדרכה לצוותים הרפואיים.

תוצרי המחקר:

הצגה בכנס פוסטרים של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן

הרצאה בכנס משפט וחברה במרכז האקדמי פרס ב-2.6.22, והרצאה בכנס פמיניזם מגדר ובריאות במכון ון ליר בירושלים ב-6.7.22.

לכתבה שפורסמה ביום 13.12.22 ב-YNET

 

15/05/2022

ביום 15.5.22 נערך יום עיון משותף של הקליניקה, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ומשרד הרווחה, ובו הוצג דו"ח הזכות להורות של אנשים עם מוגבלות. בכנס השתתפו 160 עובדיםות סוציאליותים אשר חלקו עמנו תובנות רבות נוספות בנוגע לממשק של הורות ומוגבלות והדרכים לקדם שוויון של אנשים עם מוגבלות גם בתחום זה.

להזמנה: /files/lawclinique/shared/tvknyt_kns_hvrvt.jpg

06/02/2022

הקליניקה, בשיתוף עם נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הציגה את דו"ח הזכות להורות ביום 6.2.22 בפורום חיפה ללימודי מוגבלות באוניברסיטת חיפה, וביום 23.3.22 במרכז ללימודי מוגבלות באוניברסיטה העברית. 

הקלטת המפגש באוניברסיטת חיפה זמינה לצפייה בקישור הבא:
https://www.youtube.com/watch?list=PLtp2vzIEngTu4FgyX5JmYBQGYW9wko1Ug&v=...

18/11/2021

השבוע פורסם דו"ח הזכות להורות של אנשים עם מוגבלות בישראל – תמונת מצב והמלצות לכיווני פעולה. הדו"ח הוא פרי עבודה משותפת של הקליניקה ונציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים. הדו"ח מסכם דיונים ממושכים שהתקיימו עם אנשים עם מוגבלות, אנשי אקדמיה, אנשי מקצוע ומשרדי ממשלתיים, נתונים מהארץ ומהעולם, ניתוח מעמיק של המצב המשפטי והמלצות עקרוניות וקונקרטיות לקידום הזכות להורות של אנשים עם כל סוגי המוגבלויות בישראל.

לקריאת הדוח

20/07/2021

עו"ד רוני רוטלר השתתפה בכנס של הארגון הבריטי "LawWorks" אשר עסק בדילמות בתחום הסיוע המשפטי בזמן משבר מגיפת הקורונה, והציגה את החסמים אשר עומדים בפני אנשים עם מוגבלויות.

קישור לצפייה בתכנית הנכס ובפאנל בו השתתפה הקליניקה (Pane 2: Pro bono clinics in a pandemic and beyond – sharing learning from global perspectives)

16/02/2021

לפני כשנה וחצי הגישה הקליניקה עתירה מנהלית בבקשה לממן ולהסדיר את הסעתו של ילד עם מוגבלות אשר הוריו מתגוררים בשתי רשויות שונות לבית הספר ובחזרה משני בתיו. זאת בעקבות המציאות הרווחת שבה משרד החינוך השתתף בעלות ההסעה של רשות מקומית אחת בלבד, ובעקבות זאת, אי הסעה של ילדים על ידי הרשות שלא קיבלה את מימונו של משרד החינוך.

בעקבות הדיון בעתירה המנהלית החלה הרשות המקומית אשר לא קיבלה את מימונו של משרד החינוך להסיע את הילד (העותר) ופנתה למשרד החינוך לצורך השתתפות במימון ההסעה. בעקבות סירובו של משרד החינוך הגישה הרשות בג"צ כנגד משרד החינוך, במסגרתו ייצגנו את אותו הילד כמשיב.

בהמשך להגשת הבג"צ נגד משרד החינוך על ידי המועצה האזורית גן רווה הודיע משרד החינוך כי הוא ישנה את הוראות חוזר המנכ"ל כך שתתאפשר השתתפותו של המשרד במימון הסעת תלמידים אשר הוריהם מתגוררים ברשויות מקומיות שונות.

בהתאם להודעת משרד החינוך, עד לסיום עבודת המטה אשר תקבע את המתווה המדוייק של ההשתתפות, תדון ועדת ההסעות המרכזית של משרד החינוך בבקשות של רשויות מקומיות להשתתפות של משרד החינוך במימון הסעות של תלמידי החינוך המיוחד אשר הוריהם מתגוררים ברשויות מקומיות שונות להשתתפות במימון הסעה משתי כתובות שונות. הבקשות ידונו מתוך הכרה בכך שהוראת חוזר המנכ"ל נושא העתירה צפויה להשתנות.

לפסק הדין

 
29/01/2021

ביום 29.1.21 השתתפה צליל ז'נט בן הרוש, סטודנטית בקליניקה, בסדנה בינלאומית של סטודנטים בקליניקות, שנערכה זו הפעם הראשונה באוניברסיטת בריסטול (באמצעות ה-ZOOM), בהשתתפות סטודנטים מבריטניה, הודו, ספרד וישראל. הדיון המרתק גילה את התכנים המשותפים לקליניקות ברחבי העולם – בתכנים, באוכלוסיות, וגם בדילמות פדגוגיות.

לינק להקלטת הסדנה:  

 

 https://youtu.be/2uAD-W8GQYg. לחץ או הקש אם אתה נותן אמון בקישור זה.">https://youtu.be/2uAD-W8GQYg

22/09/2020

במהלך החודשים האחרונים השתתפה הקליניקה בכתיבתו והצגתו של דו"ח צללים לעניין יישום האמנה הבינלאומית בדבר זכויות אנשים עם מוגבלויות. הדו"ח, פרי עבודה של הפורום האזרחי לקידום האמנה המורכב מעשרות ארגונים, בריכוזם של "בזכות" ו"בית איזי שפירא", מפרט את אי ההלימה שבין הוראות האמנה לבין המציאות בישראל. בימים אלה נדון הדו"ח באו"ם, לקראת גיבוש המלצות שיועברו למדינה על מנת שתנקוט בפעולות ליישומה של האמנה ולקידום שוויון מלא של אנשים עם מוגבלויות בכל התחומים.

 

לינק לדו"ח

לינק לתרגום הדו"ח לעברית