הקליניקה לסיוע משפטי אזרחי

הקליניקה לסיוע משפטי אזרחי מעניקה סיוע משפטי לאנשים חסרי יכולת כלכלית אשר אינם מסוגלים לשכור שירותיו של עו"ד שיפעל בשמם ויממש את זכויותיהם.

העלויות הכרוכות בשכירת שירותי ייצוג משפטי, מהוות חסם המונע קבלת סיוע מקצועי. פעמים רבות אנשים חסרי אמצעים כלכליים אינם מודעים לזכויותיהם, ואף אינם יודעים כי ייצוג משפטי עשוי לחסוך הליכים ממושכים וכואבים.

 המחסור באמצעים מונע עשיית צדק ואף מביא לכך שאנשים אשר ידם אינה משגת לשלם עבור שירותים משפטיים אינם מיוצגים כראוי וזכויותיהם אינן ממומשות ואף נרמסות ברגל גסה.

הקליניקה לסיוע משפטי אזרחי, שהינה הקליניקה המשפטית הותיקה בישראל, נוסדה בשנת 1988, מפעילה מרכזי זכויות בעיקר בשכונות מצוקה באזור המרכז.

הקליניקה מעניקה סיוע משפטי בכל תחומי המשפט האזרחי: הסדרי חובות והוצאה לפועל, זכויות עובדים, ביטוח לאומי, תביעות כספיות בסך שמעל 33,800 ₪ ויחסי אזרח-רשות (ארנונה, מים, דיור וכו').

הסטודנטים הפועלים במסגרת הקליניקה משובצים במרכזי הזכויות. חלק ממרכזי הזכויות מופעלים על ידי גופים שונים כגון: שי"ל- שירות ייעוץ לאזרח של משרד הרווחה, "החברה למתנ"סים", מחלקות רווחה של רשויות מקומיות.

הסטודנטים פוגשים את הפונים המגיעים למרכזי הזכויות מידי שבוע ולאחר המפגש מגבשים אסטרטגיות פעולה בשיתוף עם עורך הדין האחראי על הקליניקה ומטפלים לפי הצורך בניסוח מכתבים, כתבי תביעה והגנה, פניות לרשויות וכדומה.

פרויקט ייחודי בשם "התחלה חדשה לחייבים" מופעל על ידי הקליניקה בשיתוף עם עיריית גבעת שמואל, עיריית יהוד וקרן מפעלים מיוחדים של המוסד לביטוח לאומי. במסגרתו ניתן סיוע כוללני לחייבים שנקלעו לחובות כבדים ומתקשים להיחלץ מהם. הסיוע בפרויקט ייחודי זה ניתן באמצעות סטודנטים למשפטים בהנחייתו של עורך הדין האחראי על הקליניקה בשיתוף עם סטודנטים לעבודה סוציאלית הפועלים בהנחייתה של עובדת סוציאלית מטעם הקליניקה.

במקביל לעבודה במרכזי הזכויות, הסטודנטים נוכחים בשיעורים עיוניים המתמקדים בלימוד תחומי המשפט המהותיים שבהם ניתן הסיוע ובלימוד אתיקה מקצועית. השיעורים עוסקים בשאלות אתיות ייחודיות המתעוררות אגב מתן סיוע משפטי. כמו כן, במהלך השיעורים נידונים מקרים שטופלו על ידי סטודנטים: שאלת הקשר שבין הסטודנט לבין הפונה; ניתוח אופן הפעולה של מוסדות משפטיים; בתי המשפט ורשויות שונות; הבנת המקרים המטופלים ופעולת הסיוע בהקשר החברתי הרחב.

אל הקליניקה מגיעות מספר רב של פניות- בשנים האחרונות טיפלה הקליניקה במאות פניות מדי שנה ודומה כי הצורך רק הולך וגובר.

ליצירת קשר - isla.biu@biu.ac.il